Purnam Jóga

A meditáció veszélyei 


 

A meditáció oktatóképzésünkkel kapcsolatban többen megakadtak azon, hogy azt írtam, hogy a meditáció megfelelő előkészítés nélkül veszélyes lehet. Abból látszik, hogy a meditációval kapcsolatban mennyi téves képzet alakult ki, hogy ezzel a veszéllyel a legtöbben még a meditálók közül sincsenek tisztában. 

A meditáció az elmével dolgozik.

Az elme nagyon finom szerkezet. Ha nem megfelelően állunk hozzá, akkor e finom mechanizmus csorbát szenvedhet és hibásan kezdhet el működni.

Ha mondjuk valaki úgy gyakorolja a meditációt, hogy valamilyen mentális betegsége van, akkor a meditáció felerősítheti azt, előhozhatja a háttérben lévő zavarokat és ahelyett, hogy a csendesség felé vinne, ami a meditáció eredeti célja lenne, csak egyre nagyobb zűrzavart okoz. Egy szakavatott meditáció tanárnak fel kell tudni ismernie azt, ha ilyen probléma jelentkezik és tudni kell megálljt vezényelni, ha szükséges. Nem azt mondom, hogy mentális problémákkal nem lehet meditálni, de ha mentális betegség van jelen, ami már nem a probléma kategória, akkor a meditációt kifejezetten hozzáértő pszichiáter támogatásával kell végezni.

De nem kell mentális betegség ahhoz, hogy a meditáció nem megfelelően végezve árthasson. Ha egy meditáció tanár azt állítja, hogy a meditációnak csak áldásos hatásai lehetnek, az elfogult és képzetlen. De az igaz, hogy megfelelően felkészülve és folyamatos kontroll mellett, azaz nem mellőzve az élő tanárt a meditáció valóban nagyon áldásos és tényleg elvezet abba a belső csendességbe, amiben olyan mély békére lelünk, amelyet pusztán csak azért nem találunk a mindennapokban, mert el vagyunk veszve elménk folyamatosan dübörgő belső áramlataiban, az énünk állandó pozitív vagy negatív viszonyulásaiban, a belső harcunkban önmagunkkal vagy csak a különböző gondolatok záporozó, viharos óceánjából nem lelünk kiutat. 

Ha felhagysz a belső harccal, beköszönt a belső béke. 

Minthogy az elme finom szerkezet, ezért a meditációs gyakorlat ártalmas lehet, ha mondjuk bizonyos gyakorlatokat erőltetünk. Az elme nem adja magát könnyen. Ha el akarjuk csendesíteni, akkor zajokat generál és kondicionáltságainak megfelelően fenn akarja tartani a megszokott „zajt”. Ha ennek ellenében mi erővel akarjuk a belső csendet elérni, akkor az elme, mintegy megerőszakolódik, aminek következtében nem hogy nem a csend felé haladnánk, hanem éppen ellenkezőleg. Az erőszakkal gátolt elme törései olyan eredménnyel járnak, mintha egy éppen kitörni készülő vulkán tetejébe öntenénk egy millió tonna betont. Lehet, hogy a betonon nem törne át, de valamiért ez mégsem jutott eszébe eddig senki épeszűnek, mert nyilvánvaló, hogy akkora robbanás lenne a vége, amekkorát soha nem produkált volna az illető vulkán normális kitörései során. Az elme pont így működik. Ha elnyomjuk, robban.

Képtalálat a következÅ‘re: „vulkánkitörés”

Még sok mindent lehetne említeni, de semmiképpen ne hagyjuk ki jelen felsorolásunkból a képzeletet. A képzelet az elme egyik nagyon erős aktivitása. Vannak olyan meditációs módszerek, amelyek kifejezetten a képzelettel dolgoznak, hogy elérjék a belső csendességet. Ehhez úgynevezett nem provokatív imaginációkat kell alkalmazni, mert ha nem tartjuk ezt be, akkor az elme beindul és a csendesség helyett valami egészen mással fogunk találkozni. Elképzelni pl. szituációkat, mondjuk egy tengerpartot, ahol fűszoknyás bennszülöttek legyezgetnek minket, nem meditációs gyakorlat. Lelki élménynek talán jó, talán pozitív hangulatot teremt, de mind a lelki élmény, mind a pozitív hangulat elmebéli aktivitás és nem csendesség. Ha arra használjuk az elmélyedést, hogy akár csak pozitív hangulatba hozzuk magunkat, akkor újabb kondicionáltsággal terheljük az amúgy is zajos elmét, ami továbbra sem fog békéssé és csendessé válni. Nem beszélve arról, hogy egyes képzeleti technikák kifejezetten káros összefüggéseket hoznak létre a valóság és a belső világunk között. 

És akkor még utoljára érdemes megemlíteni azt a hibát, amit olyan sokan elkövetnek a meditáció tanulása és gyakorlása során. Azt, hogy a meditációt menekülési útvonalnak használják a zűrzavaros valóságból. Ez óriási hiba. A meditáció nem eltávolít az élettől, hanem a belső csendesség által közelebb visz hozzá. Ha arra használjuk, hogy kimeneküljünk az életünkből, akkor ismét tévúton járunk, ugyanis az életünk dolgai nem megoldódni fognak, mint ahogy azt különben elvárjuk a helyesen végzett meditációs gyakorlat eredményeként, hanem éppen ellenkezőleg. El fognak mélyülni a problémák. 

Használjuk a meditációt arra, amire való. Nyerjünk vele békességet magunkban. Ez elérhető a helyesen végzett meditációs gyakorlatok segítségével, amelyből annak okán, hogy különbözőek vagyunk, számtalan technika alakult ki az évezredek során. Talán mindegyik helyes, de maga a technika nem helyettesíti az élő és tapasztalt tanárt, aki saját maga is élő és tapasztalt vezető segítségével jutott el elméje dzsungelén keresztül abba a mély békébe, ami áldást jelent mind önmagának, mind a körülötte élőknek, hiszen aki rálelt magában erre a békére, ami nem egy misztikus, hanem egy természetes dolog, akkor az már nem szeret a világgal és a környezetével harcolni, az nem szeret utálkozni és az sokkal tisztábban látja mindazokat, akik pedig igen.

Az olyan ember, aki a meditációban meglelte a csendességet, abban a humanitárius értékek fokozódnak minden esetben. Az ember személyisége a helyesen végzett meditációs gyakorlatokkal rendkívül szociálissá és a többi ember és a világ problémái iránt roppant érzékennyé válik. 

A meditációjában elcsendesült ember békéje a környezetére is átragad és békességet hordoz maga körül. Ennek jegyében fog zajlani meditáció oktatóképzésünk, szem előtt tartva azt, hogy a helyes úton járva lépéseket tegyünk a belső béke felé.

Bálint

2019.08.14.



Jelentkezés foglalkozásra

Tanfolyam neve:   
Jelentkező neve:  
Lakóhely(Város):  
Telefonszám:   
E-mail cím:   
Megjegyzés:  

Elolvastam és elfogadom az adatvédelmi tájékoztatót.




Purnam Yoga & Meditation 
purnamyogaandselfness@gmail.com
jóga, tanfolyamok, távoktatás, jóga oktatóképzés, meditáció oktatóképzés, zugló
facebook